ایردراپ (Airdrop) چیست؟

3819

ایردراپ چیست؟

ایردراپ ها در دنیای دیجیتال کوین های رایگانی هستند که مستقیما در کیف پول ها واریز می شوند. در بیانی ساده تر ایردراپ نوعی عرضه ی اولیه می باشد که به جهت آگاه سازی به کیف پول های مد نظر برای اولین بار واریز می شود. (این امر در شبکه ی ارز مورد نظر تنها یک بار در زمان انتشار اتفاق می افتد.)

 

ایردراپ (Airdrop) چیست؟
ایردراپ (Airdrop) چیست؟

در این محتوا از دانشنامه باکوینا، تیم کارشناس باکوینا سعی کرده است تا شما را با یکی از اصطلاحات رایج دنیای رمز ارزها با نام ایردراپ (Airdrop) آشنا کند. با ما تا آخر این مقاله همراه باشید.

ایردراپ (Airdrop) در بازار ارزهای دیجیتال نوعی یک بازاریابی به صورت پاداش دهی از طریق ارسال کوین یا سکه به کیف پول های مد نظر است. این امر در واقع به منظور آگاه سازی از عرضه ی یک ارز دیجیتال جدید در بازار است.

واریز ایردراپ در مواقعی انجام می شود که شرکت عرضه کننده ارز در ازای انجام یک سرویس کوچک مانند شرکت در نظرسنجی ها، دعوت دوستان و… مقادیر کمی از ارز مورد نظر که هنوز عرضه نشده است را به کیف پول این افراد واریز می کند.


علت واریز ایردراپ


  • تکنیک بازاریابی

ارائه ایردراپ از یک پروژه ارزی به افراد فعال مد نظر نوعی تکنیک بازاریابی به روش نوین می باشد. زیرا ارسال کوین رایگان بهترین راه برای آگاهی مردم علی الخصوص معامله گران حرفه ای بازار و جلب رضایت آن ها نسبت به پروژه می باشد.

بدیهی است اگر هزاران کاربر هیجان زده از یک کوین شوند درباره ی آن به صحبت پرداخته یا اقدام به نمایش آن در پلتفرم های مختلف می کنند. این امر باعث می شود که کوین های جدید با ارزش پایین تر توانایی ایجاد نوسانات قیمت بالا بر اساس احساسات بازار را داشته باشند.

  • جمع آوری اطلاعات ارزشمند کاربران

۲-جمع آوری اطلاعات ارزشمند کاربران
این فرآیند میتواند برای جمع آوری اطلاعات ارزشمند در مورد کاربران بالقوه استفاده شود. برای مثال در ازای دریافت ایردراپ ممکن است از شما بخواهند فرمی را با آدرس ایمیل خود پر کنید یا آنها را در شبکه های مجازی مانند توییتر دنبال کنید.

چرا کسی باید به ما کوین رایگان هدیه دهد؟
۳-زنجیره ارتقاء یافته
زمانی که یک بلاکچین خاص به گونه ای تغییر میکند که کد جدید را با کدهای قدیمی ناسازگار میکند، در این حالت هر کاربری که روی زنجیره قدیمی کوین قرار دارد، برای ادامه تعامل با زنجیره ارتقاء یافته، به نسخه جدید کوین نیاز دارد!

از این رو توسعه دهنده یک توکن میتواند باهدیه دادن بخشی از دارایی توکن خود قبل از عرضه آن، توکن خود را در معرض دید و محبوبیت بگزارند. البته باید توجه داشت که برای دریافت ایردراپ بنا به تعریف شرکت ارائه دهنده،شخص دریافت کننده ایردراپ باید بعضی از خدمات نظیر دنبال کردن شبکه های اجتماعی آن توکن (توییتر، ایسنتاگرام، تلگرام)

و یا ارسال ایمیل و … را بر عهده بگیرد و انجام دهد.

نکته: برای دریافت ایردراپ اول از همه به یک کیف پول رمزنگاری نیاز داریم. کیف پولی که بتواند بسیار زیادی از توکن ها را بپذیرد. شما میتوانید هر تعداد از این کوین ها یا سکه های رایگان را دریافت کنید; اما باید مواظب باشید برخی از آنها پیشنهادهای فریبنده هستند و میتوانند زمینه آسانی برای کلاهبرداری ها باشند.

هدف از ایردراپ ها (Airdrop) چیست؟
کریپتو ایردراپ یک روش بازاریابی است که توسط استارت‌آپ‌ها در فضای ارزهای دیجیتال برای بیشتر دیده شدن ارز استفاده می‌شود.
ایردراپ ها شامل تحویل بیت کوین یا توکن به کیف پول معامله گران ارزهای دیجیتال فعلی، به صورت رایگان یا در ازای یک سرویس تبلیغاتی کوچک است.
هدف از ایردراپ گسترش آگاهی و افزایش مالکیت استارت آپ ارز است.
Airdrop یک فعالیت تبلیغاتی است که معمولاً توسط استارت‌آپ‌های مبتنی بر بلاک چین برای کمک به راه‌اندازی یک پروژه ارز مجازی انجام می‌شود. هدف آن گسترش آگاهی در مورد پروژه ارزهای دیجیتال و ترغیب افراد بیشتری به تجارت آن هنگام لیست شدن در صرافی به عنوان عرضه اولیه (ICO) است.

Airdrops عموماً در وب‌سایت شرکت و همچنین در انجمن‌های ارزهای دیجیتال تبلیغ می‌شود و کوین ها یا توکن‌ها فقط برای دارندگان فعلی کیف پول‌های رمزنگاری، معمولاً دارای بیت‌کوین یا اتریوم، ارسال می‌شوند.

برای واجد شرایط بودن برای دریافت ایردراپ رایگان، یک گیرنده ممکن است نیاز داشته باشد که حداقل مقدار کوین های رمزنگاری شده را در کیف پول خود نگه دارد. از طرف دیگر، ممکن است نیاز به انجام یک کار خاص داشته باشد، مانند تبلیغ آن ارز در یک انجمن رسانه های اجتماعی، ارتباط با یک عضو خاص از پروژه بلاک چین، یا نوشتن یک پست وبلاگ و …

هدف از ایردراپ ها (Airdrop) چیست؟
مواظب ایردراپ هایی با هدف کلاهبرداری باشید!
هدف یک ایردراپ کریپتو قانونی هرگز جمع آوری مردم برای سرمایه گذاری در ارز نیست; هدف آن صرفاً تبلیغاتی است. از سوی دیگر، برخی از کلاهبرداری های کریپتو شامل ارسال مقادیر بسیار کوچک بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال به گیرندگان غیرقانونی است.کاربران باید همیشه مراقب سپرده های ناخواسته در کیف پول های رمزنگاری خود باشند.

مزایا و معایب ایردراپ ها (AIRDROP)

مزایا
با توجه به رقابت شدید بین استارت‌آپ‌های ارزهای دیجیتال، ایردراپ برای متمایز کردن یک ارز، تلاش میکند. مایکل جی کیسی، رئیس هیئت مشاوره CoinDesk و مشاور ابتکار تحقیقات بلاک چین MIT، در پستی در وبلاگ CoinDesk استدلال کرد که برای موفقیت یک ارز دیجیتال، نوعی بازاریابی ضروری است. او نوشت: “یک ارز اگر به طور گسترده مورد استفاده قرار نگیرد، ارزشی ندارد. و این امر محقق نمی شود مگر اینکه تیم توسعه دهنده ارز، تلاش های هزینه بری برای تشویق مردم به استفاده گسترده انجام دهند.”

معایب
هشدارهایی نیز در مورد ایردراپ ارزهای دیجیتال از سوی سایرین در صنعت وجود دارد; به عنوان مثال، پیر روچارد، موسس مشاوره بیت کوین، در توییتی هشدار داد که ایردراپ های کریپتو می توانند به عنوان راهی برای کلاهبرداری عمل کنند. به این معنا که صاحبان ارز دیجیتال می توانند به طور مصنوعی ارزش آن را افزایش دهند تا به سود سریع دست یابند.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *