دیفای (DEFI) یا امور مالی غیر متمرکز چیست؟

3225
دیفای

دیفای چیست؟

دیفای: از زمانی که سیستم های کامپیوتری توسعه پیدا کرده اند، زیر ساخت های سیستم های مالی (Financial System) پیشرفت چندانی نداشته اند. از همین رو ما به یک سیستم پیشرفته که پاسخگوی برخی از مشکلات باشد نیاز داریم. در دنیای تکنولوژی امروزه این سیستم پیشرفته با نام دیفای (Defi) توسعه یافته است که باعث رفع مشکلات و حتی ایجاد برنامه های جدید شده است.

دیفای مخفف امور مالی غیر متمرکز است. این سیستم یک خدمتی را ارائه می دهد که به جای تکیه بر سیستم های معاملاتی ناکارآمد، از قدرت ارز دیجیتال که تماما به صورت غیر متمرکز توسعه یافته اند و همچنین فناوری بلاکچین برای ساخت یک سیستم مالی جدید استفاده کنید. این سیستم برای انواع برنامه های مالی که مبتنی بر بلاکچین طراحی شده اند با هدف حذف واسطه های مالی ایجاد و توسعه یافته اند.

در این محتوای آموزشی تیم بلاگ باکوینا تصمیم گرفته تا شما را با یکی از مفاهیم پایه و کاربردی به نام  Defi آشنا کنید. با ما تا آخر این مقاله همراه باشید:

دیفای اصطلاحی فراگیر و کاربردی برای انواع برنامه ها و پروژه ها در فضای بلاکچین عمومی است که در جهت بر هم زدن دنیای مالی سنتی است. دیفای در واقع سیستمی می باشد که سرویس های مالی شناخته شده مانند خدمات پرداختی چون وام دهی و فراهم سازی یک تجارت بالقوه و مؤثر را ارائه می دهد. این پروژه متشکل از برنامه های همتا به همتا است که بر روی شبکه های بلاکچین غیر متمرکز توسعه یافته اند. این پروژه ها برای وام دهی آسان، وام گیری یا تجارت ابزارهای مالی نیازی به حق دسترسی ندارد.

این سیستم با الهام گیری از فناوری بلاکچین به عنوان برنامه های مالی ساخته شده که با استفاده از قرار داد های هوشمند شناخته می شود. (( قرار دادهای هوشمند به قرار دادهایی گفته می شود که به صورت خودکار بدون نیاز به واسطه اجرا می شوند و هر کسی که به اینترنت متصل باشد می تواند به آن دسترسی داشته باشد.))

امروزه اکثر برنامه های دیفای با استفاده از شبکه ی بلاکچین اتریوم ساخته می شوند. اما بسیاری از شبکه های عمومی جایگزین نیز در حال ظهور هستند که سرعت، مقیاس پذیری، امنیت و هزینه ی کمتری را دارا می باشند. گفته می شود این پروژه ها در سال 2009 همزمان با راه اندازی بیت کوین که اولین پول دیجیتال P2P ساخته شده بر روی شبکه ی بلاکچین است آغاز شد.

دیفای چیست
دیفای چیست

کاربرد دیفای چیست؟


پروژه Defi فرصت های زیادی را برای ایجاد یک سیستم مالی شفاف و قوی که هیچ نهاد واحدی آن را کنترل نمی کند به ارمغان می آورد. اما نقطه ی عطف برنامه های مالی دیفای در سال 2017 آغاز شد. به طوری که پروژه های مبتنی بر آن علاوه بر انتقال پول، کارکردهای بیشتری را تسهیل بخشیدند.

بدون شک وقتی مقامات مرکزی پول را کنترل می کنند ریسک در مرکز جمع می شود و کل سیستم را به خطر می اندازد. همانطور که می دانید کنترل کامل دارایی ها در سیستم های مالی متمرکز در ابتدا توسط بانک ها اداره میشد. تنها زمانی که غیر متمرکز می شدند که نوبت به انتشار یا ذخیره سازی ارزها می رسید.

در چنین زمانی فراهم کردن دسترسی به یک مجموعه وسیع از ابزارهای مالی همچنان چالش برانگیز بود تا زمانی که قرار دادهای هوشمند و پروژه های دیفای ظهور کردند.


تفاوت دیفای با بازار سنتی


بازارهای مالی به دو صورت متمرکز و غیر متمرکز توسعه یافته اند. 

اکثر بازارهای مالی سنتی از زمان های گذشته تا به امروز به صورت متمرکز ایجاد شده اند و همچنان بدین شیوه به فعالیت خود ادامه می دهند. بازار متمرکز بازی می باشد که مدیریت و کنترل آن تحت یک فرد، نهاد یا سازمانی است. در این بازار معمولا بانک ها و سازمان های مالی در امور مالی کشور دخالت داشته و آن را کنترل می کنند. این بازارها به دلیل آن که به صورت متمرکز در اختیار افراد خاص یا سازمانی می باشد در نتیجه ریسک خطرات بالایی را برای سرمایه گذاری دارند.

در مقابل بازارهای غیر متمرکز بر خلاف بازارهای متمرکز تحت نظارت و کنترل هیچ فرد، سازمان، گروه یا ارگانی نمی باشند و به صورت مستقل با تصمیم گیری و آرا تمامی افراد شرکت کننده در شبکه مدیریت می شود. 

در این بازارها همانطور که گفته شد هیچ فردی حق دستکاری در داده ها را نداشته و نمی تواند به صورت مستقل آن را مدیریت کند. در این بازارها تمامی افرادی که در شبکه شرکت دارند می توانند برای هر گونه تغییر یا رخ دادی نظرات خود را بیان کرده و برای اجرا آن رای دهند. از سوی دیگر به دلیل شفافیتی که در این بازارها وجود دارد هر گونه اتفاق و تغییری شکل بگیرد در معرض دید تمامی افراد است. در صورتی که در بازارهای متمرکز بیشتر تغییرات و تصمیم گیری ها را تنها فردی که حق مدیریت آن را دارد می تواند انجام دهد و از سوی دیگر تغییرات ایجاد شده در بازار ممکن است از دید بیشتر افراد مخفی بماند.

بازار غیر متمرکز در دنیای تکنولوژی امروزه با نام دیفای شناخته شده است و یکی از فناوری های نوین صنعت بلاکچین می باشد که به جهت مدیریت تراکنش ها ایجاد شده است. عمده فعالیت دیفای به دلیل ارتباط با بلاکچین در بازار ارز دیجتال می باشد، به طوری که تمامی ارزهای بازار به صورت غیر متمرکز توسعه یافته و هیچ فرد و نهادی حق دخالت در داده های این ارزها ندارد.


سوالات متداول


دیفای چیست؟

دیفای به معنی سیستم امور مالی غیر متمرکز است که بدون واسطه تراکنش ها را مدیریت کرده و امکان دسترسی به هیچ فردی را برای تغییر در داده ها را غیر فعال می کند.

کاربرد دیفای چیست؟

1-اجرای سیستم وام دهی
2-ایجاد صرافی های غیر متمزکز
3-ایجاد استیبل کوین

چگونه از دیفای می توانم درآمد داشته باشم؟

دیفای این امکان را برای کاربران خود ایجاد کرده است که تا از طریق سیستم های وام دهی متمرکز بر این سیستم و دارایی های رمز نگاری شده ی خود به نوعی کسب درآمد داشته باشند.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *