هاوینگ چیست؟

قبل از آن که بدانیم دلیل انجام هاوینگ چیست و چه لزومی در اجرای آن هست در ابتدا بهتر است که با مفهوم هاوینگ آشنا شویم.

همانطور که می دانید در اقتصاد کشور دو نوع ارز در حال مبادله و ارائه خدمات هستند که شامل ارزهای فیات و ارزهای دیجیتال هستند. منظور از ارزهای فیات در واقع همان ارزهای دولتی رایج هر کشور است که در بین افراد مبادله می شود.

با توجه به این امر که راس امور مالی را ارزهای فیات را بر عهده دارند اما از سویی این ارزها دارای مشکلات عمده ای می باشند که مهم ترین آن ها قابلیت تولید بیش از حد معمول از سوب بانک های مرکزی است. در واقع بانک های مرکزی در صورتی که اقدام به تولید چاپ پول بیش از حد معمول کنند باعث می شوند که ارزش ارز مربوطه کاهش پیدا کرده و به همان نسبت بر تورم اقتصادی جامعه افزوده شود.

از همین رو ساتوشی ناکاموتو به منظور جلوگیری از این امر در سال 2008 اقدام به تولید رمز ارز دیجیتال با نام بیت کوین کرد تا بدین ترتیب علاوه بر انجام تراکنش های مالی بین المللی بدون محدودیت زمانی و کارمزد بالا بتواند تا حدودی تورم را کنترل کرده و از افزایش بیش از حد آن در طول یک سال جلوگیری نماید.

بر خلاف ارزهای فیات که برای تولید آن باید به صورت کاغذی چاپ بشوند ارزهای دیجیتال نیازمند فرآیند استخراج هستند. در فرآیند استخراج به دلیل مصرف برق و حل معاملات ریاضی پیچیده به استخراج گنندگان پاداش تعلق می گیرد. اما این پاداش اهدایی خود باعث تولید بیش از حد معمول ارز دیجیتال شده که نتیجه ی آن کاهش ارزش رمز ارز می شود. در این زمان رویداد هاوینگ به جهت جلوگیری از کاهش ارزش رمز ارز اتفاق می افتد.

هاوینگ به فرآیندی گفته می شودکه در طی آن پاداش هایی اهدایی جهت تولید بلاک های جدید که در واقع تایید تراکنش های اجرایی در شبکه می باشد نصف می شود. این امر باعث می شود که حد اعتدال تولید ارز حفظ شده و ارزش آن کاهش پیدا نکند.


هاوینگ بیت کوین به چه معناست؟


رویداد هاوینگ توسط ساتوشی ناکاموتو برای بیت کوین خلق شد و تا امروزه اجرا شده است.

ساتوشی پس از خلق بیت کوین به جهت آن که به مرور زمان ارزش بیت کوین را بر خلاف ارزش ارزهای فیات حفظ کند بر خلاف قوانین حاکم بر ارزهای فیات برای بیت کوین قوانین جدید را وضع کرد. همانطور که می دانید بیت کوین قابلیت استخراج را دارد و به افرادی که این کار را انجام می دهند ماینر گفته می شود.ماینر ها برای استحراج بیت کوین از سوی شبکه ی آن هر چهار سال یک بار پاداش دریافت می کنند. اما این پاداش ها به چه صورت است؟

ساتوشی برای جلوگیری از کاهش ارزش بیت کوین قوانینی را برای ماینر تعیین کرد. بر طببق این قوانین ولید بیت کوین های جدید یا در حقیقت پاداش های اخدایی به ماینر ها هر چهار سال یک بار پس از گذشت 210 هزار بلاک نصف سال قبل می شود. در نتیجه ی چنین امری نه تنها ارزش بیت کوین حفظ می شود بلکه موجودی بیت کوین نیز محدود شده و در این صورت تورم تا حد ممکنی کنترل می شود به این فرآیند هاوینگ گفته می شود.

در واقع در رویداد هاوینگ هلاوه بر حفظ ارزش بیت کوین، نرخ بیت کوین جدید را نیز به نوعی اعلام می کند. از همین رو گفته می شود هاوینگ با تاثیری که بر روی قیمت بیت کوین دارد باعث افزایش ارزش آن در طول زمان می شود.


دلیل انجام هاوینگ چه می باشد؟


هاوینگ فرآیندی می باشد که در طی انجام آن پاداش های اهدایی به استخراج کنندگان جهت ساخت بلاک جدید برای بیت کوین هر چهار سال یک بار نصف می شود. این رویداد توسط ساتوشی ناکاموتو کد گذاری شده است و باعث گردیده تورم کنترل شود.

برای درک بهتر هاوینگ و دلیل انجام آن در ابتدا بهتر است با فرآیند استخراج بیت کوین آشنا شوید. در فرآیند استخراج بیت کوین ماینر ها جهت تایید تراکنش های بیت کوین و از همه مهم ر حفظ امنیت شبکه بیت کوین قدرت پردازش دستگاه های سخت افزاری خود را در اختیار شبکه قرار می دهند. این فرآیند نیازمند مصرف برق و انرژی بسیار و همچنین حل معاملات ریاضی پیچیده می باشد. در نتیجه ی چنین امری شبکه ی بیت کوین به جهت ارائه پاداش به ماینر ها اقدام به تولید بیت کوین می کند.

اما این تولید بیت کوین معایب بسیاری را در بر دارد. از مهم ترین معایب های تولید بیت کوین می توان به این موضوع اشاره کرد که موجودی بیت کوین محدود و تنها در حدود 21 میلیون واحد از آن وجود دارد در صورتی که بیش از این حد بیت کوین تولید گردد همانند ارزهای فیات که تولید بیش از حد آن ها باعث کاهش ارزش ارز می شد در بیت کوین نیز چنین امری پیش می آید و ارزش بیت کوین کاهش پیدا می کند.

حال برای آن که بتوان ارزش بیت کوین را حفظ کرد قانون هاوینگ توسط ساتوشی ناکاموتو تعیین شد که بر طبق این قانون، هاوینگ هر چهار سال یک بار پاداش های قابل ارائه به ماینر ها را نصف می کند.

ساتوشی ناکاموتو برای تعیین هاوینگ دو اصل مهم را در نظر داشت:

·       موجودی بیت کوین محدود است و تنها 21 میلیون واحد می باشد.

·       تعداد تولید بیت کوین ها به ازای هر بلاکچین پس از 210 هزار بلاک در حدود 50درصد کاهش پیدا کند.


چرا هاوینگ باید انجام شود؟


مهم ترین دلیل انجام هاوینگ بیت کوین افزایش ارزش بیت کوین و کنترل تورم است.

در صورتی که تولید بیت کوین های جدید با سرعت بالایی انجام شوند بدین ترتیب تعداد بیت کوین ها موجود بیشتر از حد معمول می شود. این امر به تدریج باعث کاهش ارزش بیت کوین شده و به همان نسبت تورم بازار ارز دیجیتال را افزایش می دهد.

دلیل انجام هاوینگ بیت کوین را بوترین در یک مقاله بدین شکل توضیح می دهد:

(( علت اصلی رویداد هاوینگ کنترل تورم است. یکی از مشکلات ارزهای فیات چاپ بیش از حد پول توسط بانک های مرکزی است که در نتیجه ی این ارمز ارزش ارز دولتی طبق قانون عرضه و تقاضا کاهش پیدا می کند.))

بیت کوین بر خلاف ارزهای فیات همانند یک کالای با ارزش عمل می کند. در نتیجه قانون هاوینگ با پشتیبانی از آن بر طبق قانون عرضه  و تقاضا سعی بر این دارد با تاثیر بر قیمت آن ارزش آن را به مرور زمان افزایش دهد.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *