میکر و تیکر

میکر و تیکر چیست؟

مفهوم میکر و تیکر  Maker Taker در صرافی ها و بروکرها (کارگزاری ها) که تبادلات مالی تریدر های مختلفی را دارا می باشد، مطرح می شود. معامله گران بازار های مالی بنا بر میزان تخصص خود معاملات گوناگونی را انجام می دهند.

برای مثال در اکسچنج‌ها و بازار های ارز دیجیتال برخی از افراد تنها سرمایه گذارانی می باشند که با خرید آنی رمز ارزها در بازه قیمتی ثابت و نگهداری آن ها سود به دست می آورند. اما برخی دیگر از تریدر ها علاوه بر نگهداری رمز ارز با خرید و فروش متداول در بازه های قیمتی  گوناگون حالت میکر Maker و تیکر Takerرا ایجاد نموده و باعث تغییر و تحول روند بازار شده و قیمت رمز ارز را با نوسانات رو به رو می سازند.

فرق میکر و تیکر به طور خلاصه

  • میکر یا سفارش گذار: کسی که سفارش خرید یا فروشی را ثبت میکند که با قیمت فعلی بازار متفاوت است. معمولا هنگام خرید، تمایل به خرید با قیمت پایین تر از بازار دارند و هنگام فروش، تمایل به فروش با قیمتی بالاتر از قیمت کنونی بازار دارند.  به چنین کاربری به دلیل افزایش نقدینگی صرافی، تخفیف کارمزد تعلق می گیرد. 
  • تیکر یا سفارش بردار: کسی که  خرید یا فروش ارز را با قیمتی انجام می دهد که با قیمت کنونی بازار  یا یکی از سفارشات موجود در لیست سفارشات ( سفارشات Maker ها ) منطبق می شود و باعث کاهش سفارشات می شود. برای چنین کاربری به دلیل اینکه نقدینگی صرافی را کاهش می دهد، کارمزد بیشتری تعلق می گیرد.

در ادامه به طور مفصل و همراه با مثال سعی میکنیم مفهوم میکر Maker و تیکر Taker را بررسی کنیم. همچنین کارمزد میکر و تیکر در صرافی باکوینا برای سطوح کارمزدی مختلف را بیان می کنیم.


کارمزد میکر و تیکر در سایت باکوینا

صرافی باکوینا برای تریدر ها در بازار حرفه ای باکوینا بر اساس سطوح کارمزدی مختلف که شامل 6 سطح می باشد، کارمزد های مختلفی را تعیین نموده است. مقدار این کارمزد ها به فعالیت و حجم معاملات کاربر در 30 روز گذشته و همچنین حالتی که کاربر  در معامله ( حالت میکر Maker یا حالت تیکر Taker)  بستگی دارد. 

سطح کارمزد Maker کارمزد Taker بیشترین حجم معامله به تومان کمترین حجم معامله به تومان
سطح 1 0.3 0.35 25,000,000 0
سطح 2 0.25 0.3 50,000,000 25,000,000
سطح 3 0.22 0.25 100,000,000 50,000,000
سطح 4 0.2 0.22 200,000,000 100,000,000
سطح 5 0.15 0.2 500,000,000 200,000,000
سطح 6 0.1 0.12 بیشتر از 500,000,000

میکر یا سفارش گذار با ذکر مثال


در پلتفرم معاملاتی قیمت یک ارز بر اساس آخرین درخواست های ثبت شده در  یک بازه قیمتی خاص در دفتر سفارشات تعیین می شود. برای مثال فرض کنید قیمت لحظه ای بیت کوین 30000 دلار است و سفارشاتی مانند 30001 ، 30125 و  30352 در لیست سفارشات قرار دارد.

اگر در این لحظه سفارشی با قیمت 31000 دلار توسط کسی ثبت شود، بدون معطلی در اولویت قرار گرفته و این شخص به عنوان Maker یا بازار ساز تلقی خواهد شد، چون سطح جدیدی از قیمت را در صرافی ثبت کرده است.

البته ناگفته نماند که میکر ها از روش های مختلفی مانند لیمیت اردر یا مارکت اردر استفاده میکنند قیمت بیت کوین زمانی که به 30.000دلار رسید مقدار 100واحد از این ارز توسط کاربران خریداری شود یا برای خرید یک اونس طلا در قیمت 1800 به اندازه ی یک لات توسط افراد خریداری شود.

این مثال در واقع نوع سفارش گذاری به صورت (لیمیت اوردر) می باشد که معامله گر با قید کردن شرایط خاصی مانند خرید ارز در یک محدوده قیمتی خاص سفارش خود را ثبت می کند.

نوع دیگری از سفارشات که با نام سفارشات بازار (مارکت اوردر) شناخته می شود در واقع معامله گر شرایط خاصی را برای ثبت سفارش در نظر نمی گیرد و یا توجه به روند در حال حاضر بازار سفارش خود را در همان لحظه اجرا می کند.

مارکت میکرها افرادی هستند که سفارش های محدود که همان لیمیت اردر ها هستند در نواحی حمایتی و مقاوتی قیمت در دفتر سفارش های صرافی یا بروکر ها ثبت می کنند. این اقدام بازارسازها باعث افزایش نقدینگی بازار می شود و از سوی دیگر فرآیند خرید و فروش در صرافی یا بروکر با سرعت بیشتری صورت می گیرد.

معمولا بانک ها و موسسات مالی و همچنین افرادی که در زمینه معاملات با حجم بالا تخصص دارند در نقشMaker عمل می کنند.

تیکر یا سفارش بردار با ذکر مثال


تیکرها بر عکس Maker عمل می کنند. در واقع Takerبا ثبت اردرهای باز در شرایط خاص، اردر سفارش Maker را پر می کنند.

برای درک بهتر می توان به این صورت تصور کرد که تیکرها گیرنده یا دریافت کننده سفارشات میکرها هستند که در واقع تبادل بین Maker و Taker با سفارش گذاری محدود (لیمیت اردر) یا سفارش باز (مارکت اردر) بازارساز ها انجام می گیرد.

این اقدام باعث افزایش نقدینگی در جریان معاملات صرافی ها یا بروکرها شده و از سوی دیگر منجر به جریان یافتن معاملات برای معامله گران خرد می شود.

از طرفی Taker از طریق سفارش باز (لیمیت اردر) بخشی از این نقدینگی را دریافت و در مقابل سفارشات را پر می کنند. 

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *