NFT

25
NFT

NFT چیست؟

NFT مخفف عبارت Non Fungible Token است و از جمله ارزهای رمز نگاری شده ای می باشد که در اختصار به آن ها توکن غیر مثلی گفته می شود. این توکن ها در واقع به عنوان یک گواهی مالکیت منحصر به فرد تنها برای سازنده ی هر نوع دارایی دیجیتال صادر می شود و به دلیل برخورداری از ویژگی غیر متمرکز بودن قابلیت تعویض را ندارند. از همین رو این توکن ها در دسته توکن های نادر و یونیک قرار داده و متمایز از سایر رمز ارزهای دیگر بازار شمرده اند.

این ارزهای دیجیتال همانند تمامی آلت کوین های دیگر بازار قابلیت ذخیره و نگهداری در کیف پول های دیجیتالی که پشتیبان کننده ی آن ها هستند را دارا می باشند. با توجه به این امر که NFT ها در واقع از دسته ارزهایی می باشند که برای سازنده ی آن صادر شده اند اما باید توجه داشته باشید که پس از خریداری هر NFT مالکیت ان ها به فردی که صاحب کیف پول بوده و دارای یک کلید خصوصی است، می باشد.

ارزهای NFT نیز همچون دیگر رمز ارزهای مبتنی بر فناوری بلاکچین ایجاد شده اند اما لازم به ذکر است که بدانید بیشتر NFT ها ایجاد شده بر بستر اتریوم طراحی شده اند.


تفاوت NFT با سایر رمز ارزها چیست؟


همانطور که گفتیم NFT ها رمز ارزهایی می باشند که به عنوان یک گواهی مالکیت تنها برای سازنده ارز ارائه می شوند. این ارزها امروزه به دلیل نوع کاربردی که دارند مورد توجه افراد بسیاری قرار گرفته اند، به گونه ای که روزانه میزان حجم معاملات بالایی را شاهد هستند.

اگر فردی ماهر در حوزه ی کریپتو باشید حتما بدین امر آگاهید که در برخی از صرافی ها امکان معاوضه رمز ارزها با یکدیگر وجود دارد. این در حالی می باشد که NFT ها از این ویژگی آلت کوین ها بهره مند نبوده و غیر قابل تعویض می باشند.

 • به بیانی ساده تر می توان گفت این توکن ها بر خلاف آلت کوین ها در قبال دارایی های دیگری تعویض نمی شوند بلکه باید این ارزها را تنها با دارایی هایی که هم ارزش خود هستند معامله کرد.

به عنوان مثال در صورتی که شما خدماتی را دریافت می کنید در قبال پرداخت هزینه ی آن موظف هستیدکه وجه مورد نظر را پرداخت کنید و امکان معامله با دارایی های دیگر مانند خانه یا ماشین که ارزش بسیار بالا یا پایینی را در مقابل خدمات دریافتی دارند به هیچ عنوان ندارید.


ویژگی NFT


 • یونیک بودن: هر یک از دارایی های NFT مشخصه های خاص و ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند که تنها مختص به خود می باشد و هیچ توکن دیگری مشابه این مشخصه ها را نمی تواند داشته باشد.
 • مالکیت حقیقی: به دلیل توزیع توکن های NFT در شبکه ی بلاکچین و برخورداری از کلید خصوصی کاربران، مالکیت حقیقی توکن را در اختیار دارند و فرد دیگری نمی تواند ادعایی بر مالکیت این اثر کند.
 • کمیاب بودن: این توکن ها تنها به تعداد محدودی تولید و عرضه می شوند.
 • غیر قابل تقسیم بودن: برخلاف رمز ارزهای دیگر که قابلیت تقسیم شدن یا در واقع خریداری به صورت اعشاری را دارند توکن های NFT غیر قابل تقسیم هستند و تنها به صورت یک واحد کامل امکان خرید دارند.
 • امکان نقل و انتقال: توکن های NFT قابلیت ذخیره در کیف پول های دیجیتال و انتقال آن به سایر حساب های دیگر را دارد.

پروژه های قابل تبدیل به NFT


 • آثار هنری
 • بازی های مجازی Decentraland
 • بازی های مبتنی بر ارز رمز نگاری Mana
 • بازی های کارتی
 • کلکسیون ها
 • دامنه های اینترنتی
 • فیلم ها
 • موسیقی

نحوه ساخت NFT


NFT در واقع نوعی از یک قرار داد هوشمند می باشد که برای ارزهای دیجیتال تنظیم می شود. هر دارایی دیجیتال بنا به خواست سازنده ی آن امکان تبدیل شدن به یک NFT را دارد.

تبدیل دارایی دیجیتال به یک NFT در ابتدا نیازمند استفاده از یک پلتفرم خاص با نام اپن سورس می باشد که به جهت حفظ امنیت به صورت دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرند. این پلتفرم ها قرار داد هوشمند دارایی دیجیتال را تنظیم کرده و برای آن یک مشخصه یونیک ارائه می دهند.

پس از آن که قرار داد هوشمند صادر شد امکان انتشار دارایی در یک شبکه ی بلاکچین که معمولا شبکه ی بلاکچین اتریوم است فراهم می شود. NFT های انتشار داده شده بر بستر اتریوم معمولا مبتنی بر استاندارد ERC721 هستند.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.