برنامه غیر متمرکز یا DAPP چیست؟

20
0
زمان مطالعه: 5 دقیقه

برنامه غیرمتمرکز  یا Dapp چیست؟

برنامه غیرمتمرکز: پیدایش علم تکنولوژی و ورود فناوری های نوین باعث شده است که در زندگی افراد تحول اساسی ایجاد شود. از جمله مهم ترین فناوری های خلق شده در صنعت تکنولوژی را می توان به بلاکچین اختصاص داد. بلاکچین به دلیل فناوری منحصر به فردی که دارد خود به تنهایی توانست از طریق اتصال به دیگر بخش ها و برنامه ها کیفیت زندگی را بهبود بخشیده و همچنین جامعه را با تحول عظیمی رو به رو سازد.

از جمله مهم ترین فرآورده های خلق شده مبتنی بر صنعت بلاکچین که امروزه جایگاه ویژه ای را در جامعه و علی الخصوص سرمایه گذاران پیدا کرده است می توان به ارزهای رمز نگاری شده اشاره کرد. از سوی دیگر متصل شده برنامه غیرمتمرکز با بلاکچین نیز خود یکی از مهم ترین و کاربردی ترین مزایای بلاکچین می باشد.

برنامه غیرمتمرکز یا Dapp که مخفف شده ی عبارت Decentralized application است در واقع برنامه های دیجیتالی می باشند که تنها بر روی یک شبکه ی بلاکچین همتا به همتا توزیع شده اند. این برنامه ها در سال ۲۰۲۰ انتشار یافتند و تحت کنترل هیچ شخص یا نهادی جهت دسترسی و کنترل بر داده ها به منظور حذف یا تغییر کد نویسی های آن نمی باشد. برنامه های غیر متمرکز به دلیل عرضه ی آن بر روی بلاکچین از سوی دیگر توسعه ی روز افزون آن به دلیل دارا بودن فناوری نوین و منحصر به فرد توانستند تغییرات چشم گیری را در دنیای رمز نگاری شده ایجاد کنند.

((همانطور که می دانید بلاکچین به صورت یک شبکه ی همتا به همتا (P2P) عمل می کند. Dapps بر خلاف برنامه های نرم افزاری معمولی دیگر به جای اجرا بر روی یک رایانه، بر روی یک شبکه ی بلاکچین همتا به همتا اجرا می شوند. به همین خاطر امکان دسترسی به داده های آن جهت تغییر یا حذف برای عموم افراد امکان پذیر نبوده و تنها پدید آورنده ی آن می تواند به داده ها دسترسی داشته باشد.))

Dapp ها برای اهداف مختلفی چون امور مالی، بازی ها، ردیابی محصولات در زنجیره ی غذایی و رسانه های اجتماعی و… ساخته می شوند و اغلب آن ها بر روی پلتفرم اتریوم ساخته می شوند که با هدف کنترل امور مالی و حفاظت از داده های کاربان توسعه می یابند.

ارتباط Dapps با بلاکچین در چیست؟
بلاکچین در واقع همانند یک دفتر دیجیتالی می باشد که دارای بسته هایی به نام بلاک است و تمامی اطلاعات وارد شده در آن در این بلاک ها ثبت و ذخیره می شود. داده های این بلاک ها با استفاده از الگوریتم رمزنگاری به یکدیگر متصل هستند و بر خلاف پایگاه داده های دیگر به جای ذخیره ی اطلاعات در یک محل مخصوص، بین افرادی که به بلاکچین متصل هستند اشتراک گذاشته می شود.

البته لازم به ذکر است که بدانید با توجه به اشتراک گذاری اطلاعات در بین افراد قابلیت حذف یا دستکاری اطلاعات توسط هیچ فردی وجود نداشته و در واقع هیچ شخص ثالث یا نهادی قادر به کنترل آن به غیر از کاربر متصل شده نمی باشد. از همین رو می توان گفت بلاک چین علاوه بر توانایی اجرای برنامه های غیر متمرکز امکان حذف تمرکز زدایی از دیگر سیستم ها را نیز دارا می باشد.

با توجه به همین مزیت بلاکچین پس از توسعه ی آن برخی از افراد اقدام به راه اندازی برخی از نرم افزارهای کاربردی جهت توسعه ی دنیای رمز نگاری کردند تا بدین صورت هیچ فردی امکان دسترسی به داده ها جهت دخالت بر عملکرد نرم افزار را نداشته باشد. به این برنامه های اجرا شده، برنامه غیرمتمرکز یا Dapp گفته می شود.

<<اولین فرآورده و در واقع اولین کاربرد بلاکچین که امروزه سهم بزرگی از اقتصاد بازار جهانی را در دست گرفته است مختص به بیت کوین است. بیت کوین از جمله سیستم های مالی می باشد که به صورت یک سیستم مالی غیرمتمرکز انتشار یافته است.>>

بلاکچین با توجه به سیستم امنیتی و همچنین نوع فناوری که دارد قادر است جهانی را بسازد که تمامی عناصر آن با استفاده از برنامه های غیر متمرکز توزیع شده کنترل و اداره می شوند. این برنامه های توزیع شده انعطاف پذیر، قابل استفاده و کاملا واضح بوده اما امکان دسترسی به اطلاعات جهت تغییر یا حذف داده ها را به هیچ فردی به جز کاربر متصل شده نمی دهد.

ویژگی برنامه غیرمتمرکز چیست؟
برنامه های غیرمتمرکز این امکان را دارند که بر روی شبکه بلاکین نظیر به نظیر (P2P) به صورت مستقل بدون دخالت هیچ فرد یا نهادی عمل کنند. البته باید این مورد را نیز خاطر نشان کرد که برنامه های غیر متمرکز در عین محدود سازی دسترسی به داده ها، برای کاربان خود برخی از عملکرد ها و ابزارها را فراهم می 

What to expect from hon out

What follows from here is just a bunch of absolute nonsense I’ve written to dogfood the plugin itself. It includes every sensible typographic element I could think of, like bold text, unordered lists, ordered lists, code blocks, block quotes, and even italics.

It’s important to cover all of these use cases for a few reasons:

 1. We want everything to look good out of the box.
 2. Really just the first reason, that’s the whole point of the plugin.
 3. Here’s a third pretend reason though a list with three items looks more realistic than a list with two items.

Now we’re going to try out another header style.

photo 1501493870936 9c2e41625521 1
Lorem ipsum dolor, sit amet consectetur adipisicing elit. Iure vel officiis ipsum placeat itaque neque dolorem modi perspiciatis dolor distinctio veritatis sapiente

Now I’m going to show you an example of an unordered list to make sure that looks good, too:

 • So here is the first item in this list.
 • In this example we’re keeping the items short.
 • Later, we’ll use longer, more complex list items.

And that’s the end of this section.

Code should look okay by default.

I think most people are going to use highlight.js or Prism or something if they want to style their code blocks but it wouldn’t hurt to make them look okay out of the box, even with no syntax highlighting.

What I’ve written here is probably long enough, but adding this final sentence can’t hurt.

function tick() {
 const element = (
  <div>
   <h1>Hello, world!</h1>
   <h2>It is {new Date().toLocaleTimeString()}.</h2>
  </div>
 );
 ReactDOM.render(element, document.getElementById('root'));
} 

Hopefully that looks good enough to you.

There are other elements we need to style

I almost forgot to mention links, like this link to the Tailwind CSS website. We almost made them blue but that’s so yesterday, so we went with dark gray, feels edgier.

We even included table styles, check it out:

WrestlerOriginFinisher
Bret “The Hitman” HartCalgary, ABSharpshooter
Stone Cold Steve AustinAustin, TXStone Cold Stunner
Randy SavageSarasota, FLElbow Drop
VaderBoulder, COVader Bomb
Razor RamonChuluota, FLRazor’s Edge

We also need to make sure inline code looks good, like if I wanted to talk about <span> elements or tell you the good news about @tailwindcss/typography.

We still need to think about stacked headings though.

Ea nemo et dolorum quidem non est aut. Tempore delectus dolorum delectus omnis velit quia. Nobis eius atque occaeca

Let’s make sure we don’t screw that up h4 elements, either.

Phew, with any luck we have styled the headings above this text and they look pretty good.

Ea nemo et dolorum quidem non est aut. Tempore delectus dolorum delectus omnis velit quia. Nobis eius atque occaeca

Let’s add a closing paragraph here so things end with a decently sized block of text. I can’t explain why I want things to end that way but I have to assume it’s because I think things will look weird or unbalanced if there is a heading too close to the end of the document.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.