همه چیز در باره ی وب 3، اینترنت غیر متمرکز نسل سوم

72
0
زمان مطالعه: 6 دقیقه

تیتر اول

در این محتوا، تیم بلاگ باکوینا سعی کرده است تا شما را با پدیده ی نسل سوم اینترنت، Web3، که امروزه نمایانگر مرحله بعدی اینترنت و شاید سازماندهی جامعه است، آشنا کند اما در ابتدا بیایید نگاهی به Web1 و Web2  بیندازیم.

وب 1.0 عصر پروتکل های غیرمتمرکز بود که در آن بیشتر فعالیت های آنلاین شامل پیمایش به صفحات وب استاتیک منفرد بود و همه فعالیت ها در صفحات ثابت فقط خلاصه میشدند. وب 2.0، که ما اکنون در آن زندگی می کنیم، عصر تمرکز است، که در آن سهم عظیمی از ارتباطات و تجارت بر روی پلتفرم های بسته متعلق به تعداد معدودی از شرکت های فوق قدرتمند مانند گوگل، فیس بوک، آمازون و … انجام می شود به طوری میتوان گفت توسط تنظیم کننده های دولتی متمرکز اداره میشود و برخلاف وب 1.0 ویژگی تعاملی بودن به آن افزوده شده است. و اما Web3…

تیتر 2

Web3 قرار است جهان را از کنترل انحصاری خلاص کند. در ابتدایی ترین سطح، Web3 به یک اکوسیستم آنلاین غیرمتمرکز بر اساس بلاک چین اشاره دارد. پلتفرم‌ها و برنامه‌های ساخته شده بر روی Web3 متعلق به یک دروازه‌بان مرکزی مانند فیسبوک، گوگل و … نیستند، بلکه متعلق به کاربرانی هستند که با کمک به توسعه و حفظ آن خدمات، سهام مالکیت خود را به دست خواهند آورد.

گاوین وود در سال 2014 اصطلاح Web3 (در اصل Web 3.0) را ابداع کرد. در آن زمان، او به تازگی به توسعه اتریوم کمک میکرد (ارز دیجیتالی که بعد از بیت کوین از نظر اهمیت و حجم بازار در رتبه دوم قرار دارد.) امروزه او بنیاد Web3 را مدیریت می‌کند که از پروژه‌های فناوری غیرمتمرکز پشتیبانی می‌کند، و همچنین Parity Technologies، شرکتی که بر ایجاد زیرساخت بلاک چین برای Web3 متمرکز است. وود، که در سوئیس مستقر است، هفته گذشته در مورد مواردی که وب 2.0 در آنها اشتباه کرده است،صحبت کرده است:

گاوین وود: من فکر می‌کنم مدل وب ۲.۰ تقریباً شبیه مدل جامعه قبل از وجود اینترنت است. اگر به ۵۰۰ سال قبل برگردید، مردم اساساً فقط به روستاها و شهرستان های کوچک خود چسبیده اند. و با افرادی که می شناختند معامله میکردند. و آنها به طور کلی بر بافت اجتماعی تکیه کردند تا اطمینان حاصل کنند که انتظاراتشان برآورده میشود! اما وقتی جامعه به سمت چیزی در مقیاس بزرگتر حرکت کرد، و شهرها و کشورها و سازمان های بین المللی که به سمت این نوع عجیب تکنولوژی رفتیم، دیگر نمیتوان دست روی دست گذاشت و به همان دنیا و عقاید بسنده کرد!

Web3 دقیقا چیست و چه ویژگی هایی دارد؟
در حال حاضر نظرات متفاوتی درباره Web3مطرح شده است و هنوز دقیقاً تعریف مشخصی ندارد. با این حال، بدیهی است که این فناوری غیرمتمرکز خواهد بود و به جای اینکه توسط دولت ها و شرکت ها کنترل شود( چیزی که در مورد اینترنت امروزی وجود دارد) تا حدی به مفهوم “متاورس” متصل می شود و به آن شبیه است.

بیایید ابتدا نگاهی به تمرکززدایی کنیم; امروزه، تمام زیرساخت‌هایی که سایت‌ها و پاتوق‌های محبوبی که ما در آنها زمان می‌گذرانیم، معمولاً متعلق به شرکت‌ها هستند و تا حدی توسط مقررات تعیین‌شده دولت‌ها کنترل می‌شوند. این  ساده‌ترین راه برای ایجاد زیرساخت‌های شبکه میباشد; تصور کنید شخصی برای نصب سرورها و راه‌اندازی نرم‌افزاری که مردم می‌خواهند به صورت آنلاین به آن دسترسی داشته باشند، پول می‌پردازد، و سپس برای استفاده از آن هزینه‌ای از ما دریافت می‌کند یا به ما اجازه می‌دهد تا مدت زمانی به صورت رایگان از آن استفاده کنیم شدر نهایت ما قوانین تایین شده آنها را رعایت می کنیم. اما امروزه ما گزینه های دیگری داریم و به ویژه فناوری بلاک چین را داریم.

بلاک چین یک روش نسبتاً جدید برای ذخیره داده ها به صورت آنلاین است که بر اساس دو مفهوم اصلی رمزگذاری و محاسبات توزیع شده ساخته شده است.

رمزگذاری
رمزگذاری به این معنی است که داده‌های ذخیره‌شده در یک بلاک‌چین تنها می‌توانند توسط افرادی که مجوز انجام این کار را دارند، دسترسی داشته باشند – حتی اگر داده‌ها روی رایانه‌ای که متعلق به شخص دیگری است، مانند یک دولت یا یک شرکت، ذخیره شود.

محاسبات توزیع شده
محاسبات توزیع شده به این معنی است که فایل در بسیاری از رایانه ها یا سرورها به اشتراک گذاشته می شود. اگر یک کپی خاص از آن با همه کپی‌های دیگر مطابقت نداشته باشد، داده‌های آن فایل معتبر نیستند. این یک لایه محافظتی دیگر را اضافه می کند، به این معنی که هیچ شخصی به جز هر کسی که کنترل داده ها را در دست دارد، نمی تواند بدون اجازه شخصی که آن را دارد یا کل شبکه توزیع شده، به آن دسترسی داشته باشد یا آن را تغییر دهد.

در مجموع، این مفاهیم درباره Web3، به این معناست که داده‌ها را می‌توان به گونه‌ای ذخیره کرد که فقط تحت کنترل شخصی باشد که مالک آن است، حتی اگر روی سروری که متعلق به یک شرکت است یا تحت کنترل یک شرکت ذخیره می‌شود. دولت هرگز نمی توانند به داده ها دسترسی داشته باشند یا آنها را بدون کلیدهای رمزگذاری که ثابت می کند مالک آن هستند، تغییر دهند. و حتی اگر آنها سرور خود را خاموش یا حذف کنند، داده ها همچنان در یکی از صدها رایانه دیگری که روی آنها ذخیره شده است قابل دسترسی است. خیلی هیجان انگیز است، درست است؟

مزایای Web3
مفاهیم مهم دیگری که اغلب در رابطه با زیرساخت فنی Web3 استفاده می شود، باز بودن آن است; به این معنی که عمدتاً بر روی نرم افزار منبع باز ساخته شده است، قابل اعتماد و بدون مجوز است.

تعاملات و معاملات می تواند بین دو طرف بدون نیاز به شخص ثالث قابل اعتماد انجام شود. این لزوماً در وب ۲ یا پایین‌تر صدق نمی‌کرد، زیرا باید مطمئن می بودید که هر کسی که صاحب رسانه‌ای است که برای تعامل یا تراکنش استفاده می‌کنید، ارتباطات شما را دستکاری نکرده است.(در وب ۳، نیاز به شخص سومی نیست!)
یک مثال خوب از تراکنش همراه اعتماد وب ۳، ارسال بیت کوین به طور مستقیم به شخص دیگری است; نه از طریق یک صرافی آنلاین یا کیف پول ذخیره شده در یک سرور متمرکز. کل فرآیند انجام تراکنش توسط الگوریتم بلاک چین و رمزگذاری کنترل می شود و احتمال اینکه هر کسی بتواند وارد عمل شود و آن را مختل کند تقریباً صفر است.

علاوه بر آن، “بدون مجوز” به این معنی است که هیچ یک از طرفین در یک تراکنش یا تعامل نباید از یک شخص ثالث (مانند یک ارائه دهنده خدمات یا دولت) اجازه بگیرند قبل از اینکه تراکنش انجام شود.
مثالی از سیستم غیرمتمرکز وب ۳
سازمان غیرمتمرکز خودمختار (DAO) یک مفهوم وب 3 است که یک گروه، شرکت یا جمعی را توصیف می کند که توسط قوانین و مقررات کدگذاری شده در یک زنجیره بلوکی محدود شده اند. به عنوان مثال، در یک فروشگاه مبتنی بر DAO، قیمت تمام اقلام، و همچنین جزئیات مربوط به اینکه چه کسی از کسب و کار پول دریافت می کند، در یک بلاک چین نگهداری می شود. سهامداران در DAO می توانند به تغییر قیمت ها یا اینکه چه کسی پول می گیرد رای دهند.

با این حال، هیچ فردی نمی تواند قوانین را بدون داشتن مجوز تغییر دهد. و هیچ کس که مالک زیرساخت فیزیکی بود، مانند صاحبان سرورها، یا صاحبان امکاناتی که در آن سود ذخیره می شد، نمی توانست به هیچ وجه دخالت کند، و با برداشت از حساب فرار کند. (به اصطلاح خودمانی اختلاص!)

DAOها، در تئوری، نیاز به بسیاری از “واسطه های میانی” مورد نیاز برای اداره یک سازمان، مانند بانکداران، وکلا، حسابداران، و صاحب خانه ها را کاملاً از بین می برند.
سیستم غیرمتمرکز وب ۳
هوش مصنوعی (AI) و وب 3.0
اکثر مردم بر این باورند که هوش مصنوعی نقش مهمی در وب ۳ ایفا خواهد کرد. این به دلیل دخالت زیاد ارتباط ماشین به ماشین و تصمیم گیری است که برای اجرای بسیاری از برنامه های وب ۳ مورد نیاز است.

چگونه متاورس با Web3 مطابقت دارد؟
آخرین مفهوم مهم web3 که باید به آن بپردازیم متاورس است. در رابطه با web3، اصطلاح “metaverse”، رابط کاربری که از طریق آن با دنیای آنلاین تعامل می کنیم، با سایر کاربران ارتباط برقرار می کنیم و داده ها را دستکاری می کنیم.

ایده متاورس این است که نسخه بسیار فراگیرتر، اجتماعی و پایدارتر از اینترنت خواهد بود که همه ما آن را می شناسیم و دوست داریم. از فناوری‌هایی مانند واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR) برای جذب ما استفاده می‌کند و ما را قادر می‌سازد تا با دامنه دیجیتال به روش‌های طبیعی‌تر و همه‌جانبه‌تر تعامل داشته باشیم. به عنوان مثال، با استفاده از دست‌های مجازی برای برداشتن و دستکاری اشیا، و صدای ما برای دادن دستورالعمل به ماشین ها یا صحبت با افراد دیگر. از بسیاری جهات، متاورس را می توان به عنوان رابطی در نظر گرفت که از طریق آن انسان ها با ابزارها و برنامه های وب 3 درگیر می شوند.

ایجاد برنامه های وب ۳ بدون دخالت متاورس امکان پذیر است. بیت کوین یک مثال است اما تصور می شود که فناوری و تجربیات متاورس نقش مهمی در تعامل بسیاری از این برنامه ها با زندگی ما ایفا کند.

چند نمونه از برنامه های وب ۳.۰
چند نمونه از برنامه های وب ۳.۰
بیایید به چند نمونه از web3 در عمل نگاه کنیم:

بیت کوین: ارز دیجیتال اصلی بیش از ده سال است که وجود دارد، و پروتکل اصلی آن غیرمتمرکز است.
Diaspora: شبکه اجتماعی غیر انتفاعی و غیرمتمرکز

Steemit: وبلاگ نویسی و بستر اجتماعی مبتنی بر بلاک چین

Augur: بازار معاملات غیرمتمرکز مبادلات
OpenSea: بازاری برای خرید و فروش NFT که خود بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده است.

Sapien: یکی دیگر از شبکه های اجتماعی غیرمتمرکز که بر پایه بلاک چین اتریوم ساخته شده است.

Uniswap: صرافی غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال

Everledger: زنجیره تامین، منشأ و پلت فرم اصالت مبتنی بر بلاک چین

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.