بازار اسپات (Spot Market) ارز دیجیتال چیست؟

اسپات: اسم ارزهای دیجیتال یا بیت کوین را شنیده باشید. در عصر حاضر که رسانه های اجتماعی پیشرفت بالایی را داشته اند منجر به شناخت بیشتر بازار مالی و نوسانات آن در بین کاربران خود شده اند. این امر باعث شده است که هر روزه افراد بیشتری تمایل به خرید و فروش ارزهای دیجیتال یا سرمایه گذاری بلند مدت در این حوزه را داشته باشند.

سرمایه گذاری در بازار ارز دیجیتال و خرید و فروش رمز ارزها دارای روش های خاصی می باشد که هر کدام دارای شرایط و قوانین خاص معامله می باشند. یکی از روش های متداول در بین تمامی کاربران بازار رمز ارزها اسپات است. 

اسپات مارکت به بازار نقدی معروف است و یکی از روش های خرید و فروش ارزهای دیجیتال و سایر بازارهای مالی می باشد. این روش سرمایه گذاری معمولا در بین تمامی کاربران بازار ارز دیجیتال متداول بوده و از جمله پر طرفدار ترین روش های خرید و فروش ارز دیجیتال می باشد.

شاید با شنیدن نام معاملات Spot اینطور تصور کنید که روش خاصی از مبادله بین معامله گران می باشد که نیاز به دانش و تخصص بالایی دارد. (البته لازم به ذکر است که بدانید هر گونه خرید و فروش در بازار ارز دیجیتال به دلیل ریسک بالا به جهت نوسانات قیمت بالایی که دارد نیازمند فراگیری دانش و رعایت قوانین موجود می باشد.)

  • معاملات اسپات نیز جدا از این موضوع نمی باشند و برای انجام آن باید به قوانین و نکات مهم آن دقت شود. اما به نسبت سایر روش های خریدو فروش ارز دیجیتال تخصص بالایی را نیاز ندارد، از همین رو معاملات Spot یکی از رایج ترین شیوه خرید و فروش در بازار های مالی مانند فارکس، رمز ارز و بورس می باشد.

 بازار اسپات (Spot Market) ارز دیجیتال
 بازار اسپات (Spot Market) ارز دیجیتال

اصطلاحات متداول در معاملات اسپات


به طور معمول هر سبک معاملاتی اصطلاحات و نکات مهمی را دارد که هر معامله گری که در این بازار فعالیت دارد باید با این اصطلاحات آشنا بوده و به تمامی نکات آن توجه لازم را داشته باشد. در این صورت است که می تواند مدیریت درست و بهتری بر روی معاملات خود داشته و به نوعی ریسک معامله ی خود را کاهش دهد.

معاملات اسپات نیز از جمله معاملاتی می باشد که دارای اصطلاحات و قوائد خاص خود می باشد که دقت و توجه به آن ها می تواند شما را در کسب یک معامله ی مطلوب یاری کند. در ادامه به برخی از اصطلاحات متداول بازار اسپات اشاره کرده ایم که عبارتند از:

  • لیست سفارش ( Order List)

به لیست سفارش های خرید و فروش یک دارایی مانند خرید و فروش بیت کوین یا تتر لیست سفارش (Order List) یا (Order Book) گفته می شود. در واقع اردر بوک یا اردر لیست به شرایطی گفته می شود که تریدرها در بازار ارزهای دیجیتال لیست خرید و فروش های خود را در قیمت ها و زمان های مختلف ثبت سفارش کرده اند.

  • قیمت اسپات (Spot Market)

در  این دست از معاملات معیار معاملاتی شما برای خرید و فروش یک ارز قمیت لحظه ای آن می باشد. به عنوان مثال در صورتی که یک ارز مانند اتریوم در بازه ی قمیتی 3000 دلار باشد در همان لحظه شما اقدام به خرید یا فروش اتریوم می کنید.

  • حداکثر و حداقل قیمت (Ask & Bid)

در سفارشات یا اردر بوک ها دامنه قیمتی به دو صورت ارائه می شود.

  1. به پایین ترین قیمتی که توسط یک کاربر منجر به فروش دارایی می شود قیمت حداقلی یا درخواست (Ask) گفته می شود.
  2. به بالاترین قیمتی که برای خرید دارایی خاص ارائه می شود قیمت حداکثری (Bid) گفته می شود.

برای درک بهتر در نظر بگیرید همیشه قیمت درخواست ها در پایین و قیمت پیشنهادها در بالای اردر لیست قرار می گیرند.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *