احراز هویت دو عاملی

2715
احراز هویت دو عاملی

احراز هویت دو عاملی چیست و چه کاربردی در ارزهای دیجیتال دارد؟

احراز هویت دو عاملی: با گسترش ارزهای دیجیتال فراگیر شدن آن ها در سراسر جهان افراد بیشتری به دلیل نوسانات این بازار و موفقیتی که از زمان پیدایش تا به امروز داشته اند تمایل به فعالیت در این بازار پیدا کرده اند. اما همواره با چالش هایی از قبیل هک حساب کاربری و سواستفاده سایر افراد از داده ها دست و پنجه نرم می کنند. زیرا به دلیل جذاب بودن ارزهای دیجیتال هکرها همواره تلاش می کنند تا به حساب افرادی که در این زمینه فعالیت دارند دسترسی پیدا کرده و داده های آن ها را از بین ببرند.

از همین رو با گسترش بازار ارز دیجیتال یکی از مهم ترین اقدامات در این زمینه استفاده از عامل های امنیتی به جهت حفظ سرمایه و داده های شخصی می باشد . اقدامات بسیاری برای افزایش امنیت حساب کاربری وجود دارد که شما می توانید با به کار گیری آن ها داده های خود را محفوظ نگه دارید. از مهم ترین اقدامات در خصوص حفظ امنیت داده های حساب کاربری و اطلاعات شخصی احراز هویت دو عاملی است.

 • حتما بسیاری از کاربران فضای اینترنتی با نام احراز هویت دو عاملی رو به رو شده و چه بسا برای ثبت نام در یک صرافی یا دیگر پلتفرم ها مجبور به انجام آن شده اند.

احراز هویت دو عاملی (Two Factor Authentication) یک روش امنیتی برای ورود به حساب کاربری می باشد که در آن کاربر برای وارد شدن به حساب کاربری خود باید رمز عبور دو عاملی خود را وارد کند. در صورتی که سیستم تشخیص دهد شخص وارد شده صاحب اصلی حساب است اجازه دسترسی به داده ها را تایید می کند.


نحوه ی کارکرد احراز هویت دو عاملی چگونه است؟


برای درک کلی فرآیند تایید دو عاملی در نظر داشته باشید که سیستم دو المان مهم برای دسترسی را به کاربر صادر می کند:

 • عامل اول تایید دو عاملی

 • رمز عبوری که کاربر در سیستم در زمان ساخت حساب کاربری تعریف کرده است.
 • دومین مورد رمز عبوری که سیستم از طریق ایمیل یا پیامک یک بار مصرف (OTP) به کاربر ارسال می کند و کاربر با وارد کردن آن اجازه دسترسی به حساب را دریافت می کند
 • عامل دوم تایید دو عاملی

 • پاسخ به سئوالاتی در خصوص اطلاعات محرمانه مانند مشخصات کارت شناسایی که خود کاربر ارائه می دهد.
 • درخواست اطلاعات فیزیکی کاربر که مانند اسکن قرینه چشم یا اثر انگشت که به این نوع تایید بیومتریک گفته می شود.

چرا به تایید دو عاملی نیازمندیم؟


در فضای وب همیشه هکر ها در تلاش هستند تا از طریق راه های مختلف وارد حساب کاربری افراد شوند. در همین رابطه تنها برای حفظ سرمایه و اطلاعات محرمانه استفاده از یک رمز عبور برای امنیت حساب کافی نمی باشد.

برای مثال  کرک کردن (کرکینگ) یکی از روش های به دست آوردن رمز عبور می باشد. در این روش با استفاده از نرم افزار کرکینگ و تست کردن رمز عبورهای مختلف می توان به حساب های گوناگون دسترسی داشت.

در نتیجه برای دور بودن از حملات هکری و حفظ حساب خود استفاده از دو رمز عبور بهترین گزینه برای افزایش امنیت حساب کاربری و حتی کیف پول ارز دیجیتال است.


احراز هویت دو عاملی با استفاده از نرم افزار (Google Authentication)


همانطور که پیش تر گفتیم رمز عبور دو عاملی با استفاده از دو المان مهم که شامل ارسال کد از طریق پیامک یا ایمیل و همچنین دریافت اطلاعات محرمانه شخصی یا اسکن اثر انگشت یا چشم ها هستند کارایی دارد.

علاوه بر این دو المان می توان رمز عبور دو مرحله ای را با استفاده از اپلیکیشن گوگل اتنتیکیتور که تحت پوشش احراز هویت دو عاملی است دریافت کرد. این برنامه برای پلتفرم هایی که امکان استفاده از رمز عبور دو عاملی را دارا می باشند کارایی دارد. در واقع شما می توانید همزمان چندین پلتفرم را که برای شما اهمیت دارد را بر روی این برنامه متصل نمایید.

 • برای استفاده از این سرویس ابتدا باید نرم افزار آن را با توجه به سیستم عامل خود (ویندوز، اندروید یا ios) دانلود کرده و اجرا کنید.
 • در مرحله ی بعد به حساب مورد نظر خود که مایل هستید برای آن تایید دو مرحله ای را فعال کنید وارد شده و از قسمت امنیت روش دریافت کد (2FA) را انتخاب کنید.
 • در مرحله بعد کد 16 رقمی را کپی کرده و در نرم افزار وارد نمایید. (در بخی موارد به جای کد 16 رقمی می توانید با اسکن بارکد ارسال شده رمز دو مرحله ای را فعال نمایید.)
 • حال رمز دو عاملی برای شما فعال شده است. در این زمان گوگل یک کد 6 رقمی را به مدت یک دقیقه نمایش می دهد که برای ورود به حساب خود باید آن را وارد نمایید.

مزایا استفاده از احراز هویت دو عاملی (Google Authentication)


 • امنیت بالای آن نسبت به بقیه متدهای امنیتی
 • قابلیت اجرا در حالت آنلاین و آفلاین
 • پشتیبانی از سیستم عامل های مختلف
0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *