یونی سواپ

76
یونی سواپ

یونی سواپ چیست؟

یونی سواپ: در بازار کریپتو ارزهای بسیاری وجود دارد که شما می توانید با خرید هر کدام از آن ها سرمایه گذاری کنید . یکی از ارزهای موجود در بازار کریپتو، ارز دیجیتال یونی سواپ با نماد اختصاری (UNI) می باشد.

هدف از عرضه ی یونی سواپ در واقع ایجاد پلتفرم های جدیدبرای مبادلات ارزی در شبکه ی بلاکچین اتریوم می باشد ( این پلتفرم نقدینگی خودکار است) تا بدین طریق بتواند مالکیت و نحوه ی تعامل کاربران را تغییر دداده و آنا نبدونه نیاز به واسطه به صورت مستقیم معاملات خود را انجام دهند.

توکن یونی سواپ که با همین نام ارائه شده است این امکان را به کاربران خود می دهد که در رابطه با ایجاد تحولات جدید یا تغییرات موجود در سیستم عامل آن رای دهند. همچنین بتوانند توکن ها را مستقیما از طریق کیف پول بدون نیاز به واسطه به یک مرکز غیر متمرکز مدیریت کنند. این ویژگی منجر گردیده شبکه ی یونی سواپ امنیت و سرعت بسیار بالایی را داشته باشد.

** ارز یونی سواپ به صورت غیر متمرکز (دیفای) می باشد ک در صرافی یونی سواپ در سپتامبر 2020 عرضه شده است و برای اجرای قرار داد های هوشمند به کار می رود، در نتیجه برای انجام معاملات از طریق آن واسطه ای وجود ندارد.**

غیر متمرکز بودن یونی سواپ باعث می شود که با حذف واسطه ها کارمزد معاملات را کم و سود آن را برای کاربران خود نگه دارد. از طرفی دیگر وجود ارز دیجیتال UniSwap در صرافی مختص خود موجب شده است که از ورود کاربران به صرافی غیر متمرکز سوشی سواپ که تحت فورک یونی سواپ است جلوگیری شود.


صرافی یونی سواپ


پس از آن که ارزهای دیجیتال ایجاد شدند تنها پلتفرم خرید و فروش آن ها سایت های مختص به خود بود. اما با گذشت زمان به جهت سرمایه گذاری بهتر و سریع تر صرافی خرید و فروش ارز دیجیتال مختلفی ایجاد شدند که پشتیبان کننده ی ارزهای بسیاری بودند. این صرافی ها در دو نوع متمرکز و غیر متمرکز وجود دارند که هر کدام با قابلیت ها و امکانات مختلفی که دارند سرمایه گذاری بر روی ارزهای دیجیتال را برای کاربران خوود فراهم می آورند.

یکی از بزرگ ترین صرافی های غیر متمرکز دنیای ارز دیجیتال، صرافی یونی سواپ می باشد. این پلتفرم معاملاتی بر بستر بلاک چین اتریوم ایجاد شده است از همین رو امکان مبادله توکن های مبتنی بر بستر ERC2 را نیز برای کاربران خود امکان پذیر می سازد. صرافی یونی سواپ به دلیل غیر متمرکز بودن پلتفرم خود این امکان را پدید آورده است که کاربران و سرمایه گذاران با اطمینان خاطر و بدون واسطه معاملات خود را انجام دهند.


صرافی یونی سواپ به جهت آن که بتواند اعتبار خود را افزایش دهد پس از گذشت مدت زمانی از فعالیت صرافی خود اقدام به عرضه ی ارز دیجیتال مختص به خود با همین نام و با نماد UNI کرد.


قیمت یونی سواپ چقدر است؟


تمامی رمز ارزهای بازار ارز دیجیتال به دلیل نداشتن پشتیبانه ی مالی دارای نوسانات قیمت می باشند. ارز دیجیتال یونی سواپ نیز از این قائده مستثنا نمی باشد و دارای نوسانات قیمت می باشد. از همین رو نمی توان قیمت ثابتی را برای این رمز ارز در نظر گرفته و معاملات را بر اساس آن انجام داد.

قیمت یونی سواپ در زمان عرضه بسیار پایین اعلام شد اما با گذشت زمان و افزایش حجم معاملات آن باعث گردید که این رمز ارز رشد کرده و به همان نسبت به قیمت آن افزوده شود. این ارز دیجیتال در ابتدای شروع فعالیت خود نوسان قیمت بسیار کمی را داشت اما پس از افزایش رشد و ارزش آن منجر شد که UniSwap نیز همانند دیگر ارزهای موجود دچار نوسان قیمت شود.


تاریخچه یونی سواپ


ارز دیجیتال یونی سواپ نیز همانند دیگر ارزهای بر بستر بلاکچین طراحی شده است. این ارز در شبکه ی اتریوم اجرا می شود وبرای اولین بار توسط هایدن آدامز با همکاری ویتالیک بوترین خالق اتریوم جهت طراحی زیر ساخت های آن در سال 2018 طراحی و راه اندازی شد. این رمز ارز باعث مبادله ی خودکار اتریوم با دیگر توکن ها در شبکه ی ERC20 نیز می شود که این امر توسط یونیکورن ها که نماد UniSwap واقع شده اند انجام می شود.

منشا اصلی طرح اولیه یونی سواپ در واقع بر اساس یکی از مقاله های انتشار یافته ی بوترین می باشد که آدام در نهایت پس از تکمیل ایده ی خود در سال 2017 برای ساخت آن آغاز به فعالیت کرد. سپس در سال 2020 پلتفرم آن را در بازار جهانی ارز دیجیتال معرفی کرد.


یونی سواپ چگونه کار می کند؟


ارز دیجیتال یونی سواپ یکی از ارزهای دیجیتال پر قدرت در بازار ارز جهانی می باشد که به دلیل آمار بالای سوددهی و همچنین صرافی معتبری که دارد امروزه طرفداران بسیاری را برای کسب درآمد به سمت خود جذب کرده است.

با توجه به این امر که UniSwap در شبکه ی اتریوم فعالیت دارد در نتیجه از این رمز ارز برای اجرای قرار داد های هوشمند استفاده می شود. قرار دادهای هوشمندی که برای انجام ترید در این شبکه انجام می شوند شامل Exchange و Factory می باشد. در حقیقت در پلتفرم یونی سواپ می توان تنها با چند کلیک ساده به تبادل توکن و ارزها در عرض چند ثانیه به دلیل برخورداری از این دو قرار داد ویژه پرداخت.

قرار داد Exchange به معنی تبادل فراخوانی می باشد و در مواقعی که نیاز به ارز یونی سواپ به جهت مبادله ی ارز و توکن در شبکه ی یونی سواپ باشد به کار می رود. اما از قرار داد هوشمند Factory که به معنی کارخانه فراخوانی می باشد به جهت اضافه کردن یک توکن جدید به پلتفرم Uniswap استفاده می شود.


نحوه کارکرد صرافی یونی سواپ چگونه است؟


صرافی یونی سواپ همانطور که گفته شد یک پروتکل نقدینگی خودکار غیر متمرکز است که معاملات انجام شده در آن با کمک قرار داد هوشمند اجرا می شود.

منظور از پروتکل نقدینگی یونی سواپ بدین معنی می باشد که کاربران جهت خرید یک ارز دیگر نیازی به انتظار طولانی مدت برای فروش ارز مورد نظر خود از سوی دیگر کاربران نمی باشند. چرا که کاربران می توانند توکن خود را در کیف پول صرافی یا به اصطلاح استخر نقدینگی یونی سواپ به اشتراک گذاشته و در لیست سفارشات توکن جدید قرار بگیرند.

از طرفی دیگر فروشنده نیز توکن خود را به جهت فروش در کیف پول صرافی به اشتراک می گذارد. حال صرافی از کیف پول خود توکن مورد نظر شما را در اختیارتان گذاشته و سپس توکن دیگر را در کیف پول فروشنده قرار می دهد. این امر باعث می شود که در سریع ترین زمان ممکن خرید و فروش خود را با کارمزدی کم انجام دهید.


مزیت ارز دیجیتال یونی سواپ


همانطور که گفتیم Uniswap در حقیقت یک صرافی غیر متمرکز می باشد که امکان تبادل توکن ها را بدون نیاز به واسطه در سریع ترین زمان ممکن فراهم می آورد. در واقع می توان گفت این امر یکی از مهم ترین مزیت های یونی سواپ می باشد که معاملات کاربران را راحت تر کرده است.

از دیگر مزایای یونی سواپ این است که در شبکه ی آن بدون نیاز به تایید می توان هر نوع توکن قرار داد هوشمند را ایجاد کرد. در این صورت هر کاربر می تواند توکن را مبادله یا در استخر نقدینگی به اشتراک گذارد. در چنین زمانی 0/3 درصد نیز به دلیل مشارکت در استخر نقدینگی نیز دریافت می کند که مزیت دیگری به شمار می رود.

از دیگر مزایا می توان به قابلیت استخراج بودن آن اشاره کرد. اما برای استخراج آن دو شرط اساسی لازم است که رعایت شود. این دو شرط عبارتند از:

 • آدرس اتریوم با قرار داد هوشمند یونی سواپ باید در تعامل و برابری باشند.
 • برای استخراج باید در چهار استخر نقدینگی شامل: اتریوم، تتر، اتریوم یو ای دی سی و اتریوم دبلیو تو سی نقدینگی تامین شود.

بهترین کیف پول های یونی سواپ کدام اند؟


مهم ترین امر در هنگام سرمایه گذاری و خرید و فروش ارز یونی سواپ بهره مندی از یک کیف پول مطمئن می باشد که امکان پشتیبانی از رمز ارز را دارا می باشد. پس از ایجاد ارزهای دیجیتال به جهت ذخیره و نگهداری آن ها در امنیت کامل پلتفرم هایی با نام کیف پول دیجیتال ایجاد شدند که این امکان را برای کاربران به وجود آوردند که ارز دیجیتال مورد نر خود را در آن ذخیره یا نگهداری کنند.

کیف پول های دیجیتال در انواع مختلفی ایجاد شده اند ک ههر کدام ارای قالیت های منحصر به فردی می باشند. اما یکی از مهم ترین ویژگی هایی که هر کیف پول دیجیتال باید دارا باشد برخورداری از امنیت بسیار بالا است.

البته شایان ذکر است که بدانید برخی از صرافی هایی که پشتیبان ارز یونی سواپ هستند در پلتفرم خود یک کیف پول آنلاین اختصاص داده اند که کاربران بتوانند توکن های UNI خریداری شده را ذخیره نمایند. علیرغم دارا بودن صرافی های ارز دیجیتال به کیف پول آنلاین برخی از افراد و سرمایه گذاران بنا به دلایلی از جمله عدم اطمینان به صرافی، عدم پشتیبانی کیف پول از ارز مورد نظر جهت ذخیره، امکان تبادل با صرافی های خارجی و… نیاز به یک کیف پول دیجیتال که پشتیبان ارز نیز باشد، دارند. در ادامه به برخی از کیف پول های یونی سواپ اشاره کرده ایم که شامل موارد زیر هستند:

 1. فورماتیک
 2. کوین بیس والت
 3. الت کانکت
 4. پوتریس والت
 5. متامسک
 6. ورسو

پیش بینی قیمت اینده ارز دیجیتال یونی سواپ


ارز دیجیتال یونی سواپ که از جمله رمز ارزهای محبوب سرمایه گذاران می باشد به دلیل حجم معاملات بسیار بالایی که دارد و هم چنین نوع توکن آن که به صورت غیر متمرکز و بدون پشتیبانه مالی ایجاد شده است داری نوسان قیمت می باشد. از همین رو امکان تعیین قیمت دقیق برای این رمز ارز وجود ندارد، در نتیجه پیش بینی قیمت آینده آن کمی سخت و دشوار است.

برای آن که بتوانید تا حدودی قیمت آینده ارز UNI را پیش بینی نمایید باید از دو اصطلاح تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال دانش کافی داشته باشید. تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال دو اصل مهم بازار ارز دیجیتال می باشد که افراد سرمایه گذار و در حقیقت معامله گران حرفه ای از آن به مدید استفاده می کنند. این دو اصل نقش مهمی را در معاملات ایفا می کنند، به گونه ای که دانش آن می تواند در کسب درآمد بالا به سرمایه گذاران کمک فراوانی نماید.

تحلیل تکنیکال با استفاده از ابزارهای خاص خود و همچنین بررسی تاریخچه قیمت در بازه های زمانی مختلف انجام می گیرد که شاخص های آن نقاط پیوت یا در واقع همان نقاط مناسب خرید و فروش یونی سواپ را تا حدودی تعیین میکند.

تحلیل فاندامنتال بر خلاف تحلیل تکنیکال بر اسا اخبار های روز اقتصادی در جهان وضعیت بازار را تعیین می کند. شاخص های تحلیل فاندامنتال بر اساس موارد زیر می باشد:

 • فعالیت موثر کاربر
 • رفتار توسعه دهنده 
 • رفتار بازار

این 3 عامل در کنار یکدیگر بازار را تحت تاثیر خود قرار داده و تعیین می کند که رمز ارز روند نزولی یا صعودی در پیش می گیرد.

در صورتی که بخواهید قیمت آینده ارز دیجیتال یونی سواپ را پیش بینی کنید ابتدا باید از لحاظ فاندامنتال آن را بررسی کنید سپس با استفاده از ابزارهای تحلیل تکنیکال قیمت آن را تا حدودی پیش بینی نمایید.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *